Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezek

1. 2. 2013

Mezek je kříženec osla domácího a koně , přesněji řečeno oslice a hřebce.


Vzhled

Mezek je menší a podsaditější než jeho příbuzný mul (nesprávně řečeno mula), víc se svou velikostí a stavbou těla podobá oslu. Má dlouhé uši, ale hlava je spíše koňská, stejně tak stehna a ocas porostlý po celé délce žíněmi. Vydává zvuky charakteristické pro koně.

Není jasné, proč je jeden druh křížence víc podobný koni a druhý zase oslu, když oba mají stejnou genetickou dědičnost. Vzrůst je ale jednoznačně ovlivněn matkou a velikostí její dělohy. Mezkové mohou vyrůst jako největší druh osla, ale nikdy tuto hranici nepřekročí. Na druhou stranu mulové mohou být velcí jako největší koně.


Neplodnost a vzácnost

Důvod, proč jsou mezci vzácnější než muly, spočívá, jak jinak, v genetice. Osel má 62 chromozomů, kůň 64 a mezek zůstal někde na půl cesty mezi oběma - má 63 chromozomů. Ten chybějící patří právě reprodukční soustavě. To ovšem neznamená, že by se nemohli pářit, jen jsou sterilní. Samci mezků se navíc kastrují, aby se potlačilo právě jejich samčí chování vůči samicím mezka i klisnám.

Druhou příčinou je fakt, že je větší šance na úspěšné početí, když má samec jiného druhu méně chromozomů - tedy osel. Ale jak bylo řečeno výše, mezci pocházejí z oslí samice.

A třetí a poslední důvod (platící svým způsobem i pro muly) je vybíravost. Ano, čtete správně. Příslušník jiné rasy se jim nemusí líbit, nemusí jim „vonět", stejně jako je tomu u člověka. Oslicím a hřebcům nepadne do oka každý, kdežto oslům a klisnám je to víceméně jedno. Takový důvod je však v dnešní době inseminace směšný. Spíš zde platí biologický fakt, že oslice s hřebcem počne v mnohem menším počtu případů.

Co se neplodnosti mezka týče, výjimka potvrzuje pravidlo. Je pouze jeden popsaný případ, kdy samice mezka (samec nikdy) zabřezla, a to se samcem osla. Bylo to v Číně, 4. března 1981. Vědci se domnívali, že potomek bude „čistokrevný" (jak se to vezme) osel a přenos genetické informace bude fungovat stejně jako u mulů - protože hříbata mul (které jsou plodné, jak již bylo vysvětleno) ve velkém procentu případů dědí všechny geny po své matce. Tedy, ačkoli jsou hybridi, ne kombinaci genu kůň-osel, ale kůň-kůň plus geny od otce.

U křížence narozeného toho roku v Číně se tak nestalo. Tvor pojmenovaný Dragon Foal, což v překladu znamená „dračí hříbě", od matky získal právě onu nečekanou kombinaci genů kůň-osel a od otce osel-osel, kvůli čemuž byl jeho vzhled opravdu bizarní. Nohy a ocas měl oslí, krk koňský a hlavu s ušima jako mezek.


Využití

Mezci jsou velmi odolní a vytrvalí, a proto se používají hlavě do tahu, jako nákladní zvířata, ale i jako jezdecká. Jak už ale napovídá zažité slovní spojení „je tvrdohlavý jako mezek", mezci zdědili oslí svéhlavost, a proto někdy není lehké s nimi vyjít.

 

Mezek